Co to jest ENERGIA?

Fizyka atomowa, fizyka jądrowa, rozszczepienie, promieniotwórczość, dozymetria, fuzja, model standardowy. Wysokie energie - małe rozmiary ;-)
konradsadlik

Co to jest ENERGIA?

Post autor: konradsadlik »

Co to jest energia? Wchodząc na Wikipedię czytamy - "zdolność do wykonania pracy". Jak wchodzimy w definicję pracy, mamy - "miara przekazywanej energii". I kółko się zamyka. Energia jest definiowana pracą, a praca energią. W skrócie wynika z tego, że jak coś ma energię to może ją przekazać. Ale co to jest? Jakie jest stanowisko współczesnej fizyki? Ewentualnie może są jakieś ciekawe hipotezy? Zapraszam do dyskusji.

PhysicsMaster420

Re: Co to jest ENERGIA?

Post autor: PhysicsMaster420 »

Sam jestem ciekaw, bo wydaje mi się, że odpowiedzi nie ma. Pytanie czym jest energia, czym jest masa, albo spin są w taki sposób fundamentalne, że nie da się na nie odpowiedzieć. Miejmy nadzieję, że nowe koncepcje fizyki współczesnej podsuną jakieś zwariowane odpowiedzi.

PhysicsMaster420

Post autor: PhysicsMaster420 »

Teraz tak sobie pomyślałem, że można coś wycisnąć ze wzoru \(E=mc^2\), ale relatywistka to nie moja bajka, więc oddaje głos innym.

Awatar użytkownika
michał.terajewicz

Post autor: michał.terajewicz »

Z tego wzoru nie ma co wyciskać tutaj, to "tylko" równoważność masy i energii. Ale czym one są, to na to pytanie fizyka nie odpowiada. :-) Metafizyka tak.

ODPOWIEDZ