Jaki laser do doświadczeń?

Wszystko co związane ze światłem. Soczewki, zwierciadła, lasery, obrazy, dyfrakcje, interferencje, optyka nieliniowa
Awatar użytkownika
Siavaa

Jaki laser do doświadczeń?

Post autor: Siavaa »

Witajcie,
od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupieniem lasera do celów doświadczalnych. Czy ktoś ma może jakiś godny polecenia (firma/rodzaj)? :)
Przeglądałam różne rodzaje z różnymi opiniami, częstym problemem było zazwyczaj szybkie rozładowywanie i niemożliwość ponownego naładowania baterii. Nie chciałabym doświadczyć czegoś takiego, dlatego postanowiłam zapytać tutaj - ktoś miałby coś do polecenia? :D

Awatar użytkownika
gosia.nowakowska

Re: Jaki laser do doświadczeń?

Post autor: gosia.nowakowska »

Kluczowe jest do jakich doświadczeń?
Inny będzie do PL półprzewodników szerokoprzerwowych, a inny do licealnej optyki geometrycznej.
Ale od początku - do optyki geometrycznej wystarczy zwykły czerwony; fajnie mieć zestaw ze 3 lub 4, żeby zrobić równoległe wiązki. Są tanie (5 zł?). Mają niewielką moc i nie widać wiązki w powietrzu (o ile nie poprosi się uczniów o zapalenie papierosów). Nie jest to monochromatyczna wiązka, tylko zakres od ok 650-720 nm - tu nie pamiętam, ale ten rząd wielkości. Ale można zrobić też np. dyfrakcję na szczelinie i wychodzi. Bateryjki jak do zegarka.
Zielony - mamy monochromatyczną wiązkę 532 nm. Widać wiązkę; mój kosztował 30 zeta, zasilany jest paluszkami i wśród uczniów budzi respekt. Dyfrakcja wychodzi o tyle gorzej, ze względu na bardzo jasną plamkę, trudno się na to patrzy. Za to całkowite wewnętrzne odbicie itp. - bajka!
Co do baterii, to w obu przypadkach starczały na długo - znaczy zielony mam od roku i jeszcze nie wymieniałam, ale też nie używam go jakoś bardzo często.
Mam jeszcze swoje doświadczenia z laserem argonowym - ale do tego potrzeba już labu - chłodzenia, stabilnych warunków, a i tak jest kapryśny zwłaszcza w zakresie UV, no ale ma tę wielką zaletę, że jest przestrajalny i można wzbudzić ładne, monochromatyczne wiązki w kilkunastu długościach fali światła widzialnego i okolic.
Czy w jakiś sposób pomogłam?

Awatar użytkownika
michał.terajewicz

Re: Jaki laser do doświadczeń?

Post autor: michał.terajewicz »

ODPOWIEDZ