Polecane książki i filmy

Książki, materiały, publikacje, ciekawe miejsca i wszystko inne co pomaga w propagowaniu fizyki ;-)
AstroPiwosz

Polecane książki i filmy

Post autor: AstroPiwosz »

Witajcie,

przetrę szlaki i zaproponuję temat, gdzie będziemy mogli podzielić się książkami i filmami związanymi z tą piękną dziedzina nauki! Zacząłem to dodam coś od siebie:

Książki:

- "Astrofizyka dla zabieganych" Neil de Grasse Tyson
- "Kosmiczne zachwyty" Neil de Grasse Tyson
- "Kosmiczne rozterki" Neil de Grasse Tyson
- "Krótka historia czasu" Stephen Hawking

Filmy:
- "INTERSTELLAR" <3

To tak na dobry początek, może z czasem uzbiera się pokaźna baza książek i filmów ;)

Awatar użytkownika
DamianCedrowski

Re: Polecane książki i filmy

Post autor: DamianCedrowski »

Patrząc po treści książek to rozumiem że wątek poświęcony bardziej astronomii, astrofizyce i kosmologii :-)

Dodam więc od siebie trochę około akademickich pozycji:

Wykłady z grawitacji - Richard Feynman

Grawitacja. Wprowadzenie do ogólnej teorii względności Einsteina
- James Hartle

Meteory i Meteoryty - Żbik Marek

Poza Ziemię.... Historia lotów międzyplanetarnych - Ziołkowski Krzysztof

Misterios

Post autor: Misterios »

Ja dodam od siebie:

Kwantechizm czyli klatka na ludzi - Dragan

Pozycja o fizyce kwantowej, napisan w prosty sposób. Przeznaczona raczej dla osób, które rozpoczynają przygodę z światem kwantów. Jeżeli chodzi o osoby, które już się w niego zagłębiły, to mogą utrwalić zdobytą wiedzę, a może znajdą coś nowego.

Wszechświat w twojej dłoni - Galfard

Przystępnie przedstawiona wiedza, o wszechświecie. Każdy może z niej coś wynieść. Jeżeli jesteś miłośnikiem wzorów, to ta książka nie jest dla Ciebie. Co nie ujmuje jej nic z merytoryki.

Awatar użytkownika
damian.wieczorek

Post autor: damian.wieczorek »

Ja z kolei polecę książki amerykańskiego profesora, Chada Orzela, a mianowicie: "How to teach quantum physics to your dog" oraz "How to teach relativity to your dog". Obie książki dotyczą fizyki współczesnej i są wytłumaczone na przykładach z (psiego) życia wziętych!

Awatar użytkownika
Siavaa

Post autor: Siavaa »

"Wszechświat w twojej dłoni" - Christophe Galfard

Pewnego dnia zastanawiałam się nad kupieniem jednej z dwóch książek o "ogólnej astrofizyce". Głównie nad dwiema pozycjami; słynna "Astrofizyka dla zabieganych" i właśnie "Wszechświat w twojej dłoni". Wybrałam tą drugą, już nie pamiętam szczerze dlaczego. ^^'

Książka ma charakterystyczny sposób narracji. Jest to pewien rodzaj opowieści, gdzie my (jako czytelnicy) odkrywamy działanie fizyki niemal bezpośrednio ("wyobraź sobie, że poruszasz się z 99% prędkością światła" "(...) że udaje Ci się złapać elektron w dłoń" itd.). Nie każdemu może to odpowiadać - spotkałam się wcześniej z opiniami, że takie opisy mogą nudzić.

Ogólnie mówiąc, czyta się ją bardzo lekko. Nawet osoby niezbyt zaawansowane mogą się pokusić o jej przeczytanie (chociaż mogą się zdarzyć bardziej skomplikowane wątki), Jednak jeśli szukamy czegoś bardziej "naukowego" i konkretnego, to faktycznie może nas znudzić. Ja osobiście dowiedziałam się wielu nowych rzeczy i polecam. Tym bardziej, że właśnie te "barwne" opisy nieraz pomagają zrozumieć działanie niektórych rzeczy jako "przykład".

"Co się dzieje w świecie kwantów?" - Marcin Łobejko, Łukasz Lamża

Książka napisana przez filozofa przyrody i fizyka. Bardzo interesujące połączenie! Jak narazie nie przeczytałam całej, jestem na ~80 stronie. Dotychczas wrażenia bardzo pozytywne :)

Swoją drogą, myślę że mogę polecić stronę kwantowo.pl, jeśli ktoś jeszcze jej nie zna. Jeśli chodzi o książki, możemy znaleźć tam wiele cennych recenzji i naprawdę sporo pozycji. https://www.kwantowo.pl/biblioteczka-po ... a-ksiazki/

Fakt Naukowy

Post autor: Fakt Naukowy »

To też dorzuce coś od siebie, a mianowicie:

- "Krótka historia czasu" Stephan Hawking

- "Dalej niż boska cząstka" Ledermann i jeszcze ktoś

-"Wielki projekt" nie pamiętam kogo haha

Dorzucam link do postu TOP 5 KSIĄŻEK POPULARNONAUKOWYCH:https://www.facebook.com/permalink.php? ... 8078320206

Awatar użytkownika
Resident

Post autor: Resident »

Mi się bardzo podobała książka "Duch w atomie" Juliana Browna, Paula Daviesa. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza część to jest prosty wstęp o co chodzi w mechanice kwantowej[*], do eksperymentu Alaina Aspecta. Druga część to są rozmowy z fizykami, zwolennikami różnych interpretacji mechaniki kwantowej (kopenhaska, statystyczna, wielu światów).
[*] Podobne wprowadzenie do mechaniki kwantowej można obejrzeć u Andrzeja Dragana https://youtu.be/QpLdw1IC-Q0

Książka: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/62329/d ... -kwantowej

ODPOWIEDZ