Przyspieszenie w ruchu jednostajnym po okręgu - podobieństwo trójkątów

Regulamin forum
Pamiętaj, aby nie wklejać obrazka z zadaniem tylko przepisać treść, a wzory zapisać korzystając z LaTeX-a. Jeżeli do zadania potrzebny jest rysunek, załącz plik z obrazkiem.
Physic_s

Przyspieszenie w ruchu jednostajnym po okręgu - podobieństwo trójkątów

Post autor: Physic_s »

Cześć,

głowię się nad następującą kwestią - na jakiej zasadzie trójkąty są do siebie podobne podczas wyprowadzania wzoru na przyspieszenie w ruchu jednostajnym po okręgu? Ja korzystam z książki wydawnictwa ZamKor - co książka/strona w Internecie, to inny rysunek pomocniczy, ale sens na pewno ten sam.

Rozważmy przykład ze strony: https://cnx.org/contents/TqqPA4io@4.2:o ... -po-okręgu.
Mnie to wytłumaczenie na stronie nie przekonuje, że wystarczy wziąć sobie umieścić środek układu współrzędnych w środku okręgu.
Jak wytłumaczyć podobieństwo tych trójkątów? To, że oba są równoramienne, to ja rozumiem, ale dlaczego, a raczej skąd wiemy, że oba mają taki sam kąt \(\theta\) (\(\theta = \Delta \theta\))?

Bardzo proszę o wytłumaczenie dlaczego te kąty są sobie równe - jak to będę rozumiał, to całe wyprowadzenie będzie jasne.

P.S. Jak mówiłem, ja korzystam z książki ZamKor, która ma inny rysunek - tam natomiast jest podpowiedź o tym, że kąty o ramionach odpowiednio prostopadłych są równe. Nie widzę tego, stąd też proszę o pomoc w zrozumieniu.