Wykłady Feynmanna z Fizyki

Metody matematyczne, modelowanie, symulacje, ogólnie dużo wzorów ;-)
Tomasz

Wykłady Feynmanna z Fizyki

Post autor: Tomasz »

Dobra, przyznawać się - kto jak dużo wyniósł z Feynmanna? :)

Ja mam odczucie, że Feynmann jest chyba najbardziej lubianym fizykiem na świecie i nic nie przebije naszego Bębniarza z przeszłością z Los Alamos. Ale czy według Was był dobrym dydaktykiem? Czy polecilibyście komuś Feynmanna, kto NIE ZNA fizyki by się z niego uczył? Kompletnie nie mam tu na myśli czytania go dla przyjemności. :)

Kilka andegdotopodobnych historyjek:
  1. Na 1 roku studiów powiedziałem ze smutkiem do wykładowcy z fizyki "ja często muszę czytać 2 strony z Feynmanna 40 minut by je zrozumieć", a na to on mi odpowiedział "Proszę się nie przejmować, ja czasem mam tak samo by go dogłębnie pojąć, tylko mi to zabiera około 4 godzin" (obecny profesor belwederski).
  • Feymann już od początku zdobył sławę dzięki skryptom z wykładów. Ale już w samych książkach są wzmianki, że jego studenci gęsto oblewali jego egzaminy.
  • Na uczelni kiedyś inny mój fizyk stwierdził, że to książka dla doktorantów (choć przecież wiemy, że Richard pisał ją dla studentów 1 roku Caltech, więc 19 latków).
  • Wyjątek potwierdzający regułę: kiedyś podszedłem do faceta z przedmiotu niezwiązanego z fizyką i zapytałem go o jego odczucia z Feynmannem na studiach. Odparł:
    "Feynmann? Ach, fizyczka nim go męczyła nas w liceum. Nieee, na studiach mieliśmy Berkeleya. Ale ja Panu nie życzę Berkeleya!"
    . To jedyny człowiek, którego poznałem który regularnie uczył się wg Feynmanna.
Czy w związku z tym polecacie te wykłady?
Wątek w tym dziale ze względu na specjalizację Feynmanna - czyli fizyka matematyczna.

Awatar użytkownika
DamianCedrowski

Re: Wykłady Feynmanna z Fizyki

Post autor: DamianCedrowski »

Szczerze mówiąc, uważam wykłady Feynmana za klasykę która po prostu trzeba przeczytać. Jednak książki te docenia się i bardziej rozumie już po studiach. Trzeba jednak coś wiedzieć żeby w pełni skorzystać z tej serii. Ja w sumie najpierw podpierałem się "Podstawami fizyki" Halliday'a i Resnicka, Berkeleyowskim kursem fizyki i rodzimą "Fizyka Doświadczalna" Szczeniowskiego. Do wykładów Feynmna tak naprawdę musiałem "dorosnąć". Ale zawsze wcześniej można przeczytać biograficzno-fizyczne "Pan raczy żartować Panie Feynman" aby w ogóle starać się zrozumieć tok myślenia Richarda Feynmana, a nawet kontekst jego tekstów :-)

Awatar użytkownika
Ivy-Eve

Re: Wykłady Feynmanna z Fizyki

Post autor: Ivy-Eve »

Czy Feynman był dobrym nauczycielem? Dla mnie tak. Jednak aby móc właściwie odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw wyłuszczyć to, co właściwie czyni nauczyciela dobrym. Moje doświadczenie pedagogiczne podpowiada, że mnogość stosowanych metod dydaktycznych i umiejętne dopasowanie ich do każdego ucznia z osobna. Płynne poruszanie się pomiędzy metodami tak, aby w trakcie nauczania każdy z uczniów miał szansę skorzystać z tej, która najbardziej do niego trafia. Co z tego wynika? To, że Feynman mógł być doskonałym nauczycielem dla SWOICH studentów. Czy jego "Wykłady.." o tym świadczą? Nie. Te książki będą doskonałe tylko dla niektórych. Dla innych niektórych zaś mogą być koszmarem. Dorośli ludzie zazwyczaj sami wiedzą jaka metoda dydaktyczna najlepiej do nich przemawia. Feynman przemówi do tych, którzy PASJONUJĄ się fizyką i uwielbiają sobie pofilozofować. Jak ktoś lubi konkrety, a uczy się bo trzeba, to się spoci.

ODPOWIEDZ